Szukaj na tym blogu

niedziela, 27 lutego 2011

Tonglin


Tonglin to medytacja, która uzdrawia i uczy współczucia. Informacje na jej temat znalazłam w książce "Gdyby Budda umawiał się na randki" Charlotte Kasl.
Jak się przygotować do tej medytacji:
  • Znajdź ciche, spokojne miejsce. Oczyść umysł, wycisz się.
  • Skieruj oddech w okolice serca i wyobraź sobie, jak pod wpływem ciepłego powietrza wszystko się tam rozluźnia i mięknie. Wyobraź sobie, że Twoje serce staje się lekkie, przestronne i wolne.
  • Przywołaj wspomnienie chwili, gdy ktoś dla Ciebie był dla Ciebie szczególnie czuły lub serdeczny, albo przypomnij sobie czas, gdy Twoje serce wypełniała wielka miłość.
Tonglin dla siebie:
Gdy czujesz się skrzywdzony, sfrustrowany, zdenerwowany, odetchnij tym uczuciem, pozwól by jego energia zawirowała w Tobie i wyślij na zewnątrz troskę, błogosławieństwo i miłość do samego siebie i swojego cierpienia. Biorąc oddech, możesz sobie wyobrazić kolor, fakturę i kształt swoich uczuć. Wydychając, spróbuj mieć przed oczami wiązkę światła.

Tonglin dla siebie i kogoś bliskiego:
Wdychając powietrze, poczuj troskę, zmartwienie czy napięcie, które stanęło między Wami, a wydychając poślij Wam obojgu miłość, przejrzystą jasność i współczucie.

Tonglin dla drugiego człowieka:
Biorąc oddech, poczuj ból kogoś, kogo znasz. Weź go w siebie i spróbuj go doświadczyć. Następnie poślij temu człowiekowi światło, spokój i błogosławieństwo. 

1 komentarz: